Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


fedora:uslugi:udisks2

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Poprzednia rewizja po obu stronachPoprzednia wersja
Nowa wersja
Poprzednia wersja
fedora:uslugi:udisks2 [2024/05/22 10:36] – [Opcje ntfs_allow] sindapfedora:uslugi:udisks2 [2024/05/25 08:22] (aktualna) – [Konfiguracja udisks2] sindap
Linia 1: Linia 1:
 ====== Konfiguracja udisks2 ====== ====== Konfiguracja udisks2 ======
 +
 +Domyślnie o ile system plików jest obsługiwany przez system to partycja dysku jest automatycznie montowana. Tu możemy zmienić opcję tego automatycznego montowania dla typów systemu plików bądź dla każdego dysku.
  
 <WRAP center round important 80%> <WRAP center round important 80%>
Linia 10: Linia 12:
 [defaults] [defaults]
 ntfs_defaults=uid=$UID,gid=$GID,windows_names ntfs_defaults=uid=$UID,gid=$GID,windows_names
-ntfs_allow=uid=$UID,gid=$GID,umask,dmask,fmask,locale,norecover,ignore_case,windows_names,compression,nocompression,big_writes+ntfs_allow=uid=$UID,gid=$GID,windows_names
  
 # Wybór urządzenia po nazwie etykiety # Wybór urządzenia po nazwie etykiety
Linia 19: Linia 21:
 #ntfs_defaults=uid=$UID,gid=$GID,windows_names,ro #ntfs_defaults=uid=$UID,gid=$GID,windows_names,ro
 ntfs_defaults=uid=$UID,gid=$GID,windows_names,sync ntfs_defaults=uid=$UID,gid=$GID,windows_names,sync
-ntfs_allow=uid=$UID,gid=$GID,umask,dmask,fmask,locale,norecover,ignore_case,windows_names,compression,nocompression,big_writes+ntfs_allow=uid=$UID,gid=$GID,windows_names
 </code> </code>
  
Linia 53: Linia 55:
   * sparse - Jest używana przy montowaniu systemów plików i ma na celu wspieranie tworzenia plików sparse (ang. sparse files). Pliki sparse to specjalny typ plików, które zajmują mniej miejsca na dysku niż wynikałoby to z ich logicznego rozmiaru. W plikach sparse, niektóre fragmenty mogą być reprezentowane jako "dziury" (ang. holes), które nie zajmują miejsca na dysku fizycznym. Tylko rzeczywiste dane są zapisane na dysku, co pozwala na oszczędność miejsca. Opcja jest szczególnie przydatna, gdy pracujesz z dużymi plikami, które mogą zawierać duże nieużywane przestrzenie, takie jak pliki obrazów dysków wirtualnych (VM), bazy danych, czy logi, które mogą zawierać długie sekwencje zerowych bajtów.   * sparse - Jest używana przy montowaniu systemów plików i ma na celu wspieranie tworzenia plików sparse (ang. sparse files). Pliki sparse to specjalny typ plików, które zajmują mniej miejsca na dysku niż wynikałoby to z ich logicznego rozmiaru. W plikach sparse, niektóre fragmenty mogą być reprezentowane jako "dziury" (ang. holes), które nie zajmują miejsca na dysku fizycznym. Tylko rzeczywiste dane są zapisane na dysku, co pozwala na oszczędność miejsca. Opcja jest szczególnie przydatna, gdy pracujesz z dużymi plikami, które mogą zawierać duże nieużywane przestrzenie, takie jak pliki obrazów dysków wirtualnych (VM), bazy danych, czy logi, które mogą zawierać długie sekwencje zerowych bajtów.
   * hidden - Może być używana do określania, czy pliki i katalogi oznaczone jako ukryte (ang. hidden) w systemie plików FAT powinny być widoczne po zamontowaniu. Pliki ukryte są oznaczone specjalnym atrybutem w systemie plików FAT, który informuje system operacyjny, aby ich nie wyświetlać domyślnie.   * hidden - Może być używana do określania, czy pliki i katalogi oznaczone jako ukryte (ang. hidden) w systemie plików FAT powinny być widoczne po zamontowaniu. Pliki ukryte są oznaczone specjalnym atrybutem w systemie plików FAT, który informuje system operacyjny, aby ich nie wyświetlać domyślnie.
 +  * showmeta - Jest specyficzna dla systemów plików FAT (FAT12, FAT16, FAT32) i exFAT i jest stosowana podczas montowania tych systemów plików w Linuksie. Opcja ta umożliwia wyświetlanie plików systemowych i metadanych, które normalnie są ukryte przed użytkownikiem.
 +
 +==== ntfs-3g czy ntfs3 ====
 +
 +Na dzień dzisiejszy, ntfs-3g jest bardziej dojrzałym i stabilnym rozwiązaniem, dlatego jest szeroko stosowany w stacjach roboczych. Jednak ntfs3 zyska na popularności, jeśli jego rozwój będzie kontynuowany, poprawiając stabilność i funkcjonalność, dzięki czemu użytkownicy mogą zacząć go preferować ze względu na lepszą wydajność.
 +
 +Decyzja o wyborze sterownika powinna zależeć od konkretnego przypadku użycia, wymagań dotyczących stabilności i funkcjonalności, a także osobistych preferencji użytkowników i administratorów systemów.
 +
 +=== ntfs-3g ===
 +
 +  * FUSE-based: ntfs-3g działa w przestrzeni użytkownika (user space) przy użyciu systemu plików FUSE (Filesystem in Userspace).
 +  * Stabilność i wsparcie: Jest bardzo dojrzały i szeroko stosowany, z długoletnią historią stabilności i wsparcia.
 +  * Funkcje: Obsługuje pełny zestaw funkcji NTFS, w tym odczyt, zapis, a także zaawansowane funkcje takie jak obsługa plików skompresowanych.
 +  * Wydajność: Może być wolniejszy w porównaniu do sterowników działających w przestrzeni jądra (kernel space).
 +
 +=== ntfs3 ===
 +
 +   * Teoretycznie może być szybszy niż ntfs-3g ze względu na operowanie w przestrzeni jądra.
 +   * Nowoczesność: Jest nowszy i rozwijany z myślą o integracji z jądrem Linuksa.
 +   * Wsparcie: Może nie obsługiwać jeszcze wszystkich funkcji NTFS tak kompleksowo jak ntfs-3g, ale jest intensywnie rozwijany.
 +
 +=== fuseblk ===
 +
 +''fuseblk'' jest sposobem, w jaki system operacyjny raportuje, że system plików jest zamontowany przez FUSE, podczas gdy ''ntfs-3g'' jest konkretnym sterownikiem używanym do obsługi systemu plików NTFS w przestrzeni użytkownika za pomocą FUSE. Kiedy montujesz partycję NTFS przy użyciu ''ntfs-3g'', system oznacza ją jako ''fuseblk'' w ''/proc/mounts'' i ''mount'' ze względu na użycie FUSE.
 ===== Naprawienie ntfs ===== ===== Naprawienie ntfs =====
  
fedora/uslugi/udisks2.1716367016.txt.gz · ostatnio zmienione: 2024/05/22 10:36 przez sindap

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki