Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


fedora:uslugi:udisks2

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Poprzednia rewizja po obu stronachPoprzednia wersja
Nowa wersja
Poprzednia wersja
fedora:uslugi:udisks2 [2024/05/22 10:44] – [Opcje ntfs_allow] sindapfedora:uslugi:udisks2 [2024/05/25 08:22] (aktualna) – [Konfiguracja udisks2] sindap
Linia 1: Linia 1:
 ====== Konfiguracja udisks2 ====== ====== Konfiguracja udisks2 ======
 +
 +Domyślnie o ile system plików jest obsługiwany przez system to partycja dysku jest automatycznie montowana. Tu możemy zmienić opcję tego automatycznego montowania dla typów systemu plików bądź dla każdego dysku.
  
 <WRAP center round important 80%> <WRAP center round important 80%>
Linia 10: Linia 12:
 [defaults] [defaults]
 ntfs_defaults=uid=$UID,gid=$GID,windows_names ntfs_defaults=uid=$UID,gid=$GID,windows_names
-ntfs_allow=uid=$UID,gid=$GID,umask,dmask,fmask,locale,norecover,ignore_case,windows_names,compression,nocompression,big_writes+ntfs_allow=uid=$UID,gid=$GID,windows_names
  
 # Wybór urządzenia po nazwie etykiety # Wybór urządzenia po nazwie etykiety
Linia 19: Linia 21:
 #ntfs_defaults=uid=$UID,gid=$GID,windows_names,ro #ntfs_defaults=uid=$UID,gid=$GID,windows_names,ro
 ntfs_defaults=uid=$UID,gid=$GID,windows_names,sync ntfs_defaults=uid=$UID,gid=$GID,windows_names,sync
-ntfs_allow=uid=$UID,gid=$GID,umask,dmask,fmask,locale,norecover,ignore_case,windows_names,compression,nocompression,big_writes+ntfs_allow=uid=$UID,gid=$GID,windows_names
 </code> </code>
  
Linia 54: Linia 56:
   * hidden - Może być używana do określania, czy pliki i katalogi oznaczone jako ukryte (ang. hidden) w systemie plików FAT powinny być widoczne po zamontowaniu. Pliki ukryte są oznaczone specjalnym atrybutem w systemie plików FAT, który informuje system operacyjny, aby ich nie wyświetlać domyślnie.   * hidden - Może być używana do określania, czy pliki i katalogi oznaczone jako ukryte (ang. hidden) w systemie plików FAT powinny być widoczne po zamontowaniu. Pliki ukryte są oznaczone specjalnym atrybutem w systemie plików FAT, który informuje system operacyjny, aby ich nie wyświetlać domyślnie.
   * showmeta - Jest specyficzna dla systemów plików FAT (FAT12, FAT16, FAT32) i exFAT i jest stosowana podczas montowania tych systemów plików w Linuksie. Opcja ta umożliwia wyświetlanie plików systemowych i metadanych, które normalnie są ukryte przed użytkownikiem.   * showmeta - Jest specyficzna dla systemów plików FAT (FAT12, FAT16, FAT32) i exFAT i jest stosowana podczas montowania tych systemów plików w Linuksie. Opcja ta umożliwia wyświetlanie plików systemowych i metadanych, które normalnie są ukryte przed użytkownikiem.
 +
 +==== ntfs-3g czy ntfs3 ====
 +
 +Na dzień dzisiejszy, ntfs-3g jest bardziej dojrzałym i stabilnym rozwiązaniem, dlatego jest szeroko stosowany w stacjach roboczych. Jednak ntfs3 zyska na popularności, jeśli jego rozwój będzie kontynuowany, poprawiając stabilność i funkcjonalność, dzięki czemu użytkownicy mogą zacząć go preferować ze względu na lepszą wydajność.
 +
 +Decyzja o wyborze sterownika powinna zależeć od konkretnego przypadku użycia, wymagań dotyczących stabilności i funkcjonalności, a także osobistych preferencji użytkowników i administratorów systemów.
 +
 +=== ntfs-3g ===
 +
 +  * FUSE-based: ntfs-3g działa w przestrzeni użytkownika (user space) przy użyciu systemu plików FUSE (Filesystem in Userspace).
 +  * Stabilność i wsparcie: Jest bardzo dojrzały i szeroko stosowany, z długoletnią historią stabilności i wsparcia.
 +  * Funkcje: Obsługuje pełny zestaw funkcji NTFS, w tym odczyt, zapis, a także zaawansowane funkcje takie jak obsługa plików skompresowanych.
 +  * Wydajność: Może być wolniejszy w porównaniu do sterowników działających w przestrzeni jądra (kernel space).
 +
 +=== ntfs3 ===
 +
 +   * Teoretycznie może być szybszy niż ntfs-3g ze względu na operowanie w przestrzeni jądra.
 +   * Nowoczesność: Jest nowszy i rozwijany z myślą o integracji z jądrem Linuksa.
 +   * Wsparcie: Może nie obsługiwać jeszcze wszystkich funkcji NTFS tak kompleksowo jak ntfs-3g, ale jest intensywnie rozwijany.
 +
 +=== fuseblk ===
 +
 +''fuseblk'' jest sposobem, w jaki system operacyjny raportuje, że system plików jest zamontowany przez FUSE, podczas gdy ''ntfs-3g'' jest konkretnym sterownikiem używanym do obsługi systemu plików NTFS w przestrzeni użytkownika za pomocą FUSE. Kiedy montujesz partycję NTFS przy użyciu ''ntfs-3g'', system oznacza ją jako ''fuseblk'' w ''/proc/mounts'' i ''mount'' ze względu na użycie FUSE.
 ===== Naprawienie ntfs ===== ===== Naprawienie ntfs =====
  
fedora/uslugi/udisks2.1716367470.txt.gz · ostatnio zmienione: 2024/05/22 10:44 przez sindap

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki