Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


windows:aplikacje:proshow

ProShow Gold-Producer

Formaty publikacji

Niestety wszystkie utworzone przez nas nowe formaty konwersji nie obsługują akceleracji Nvidia NVENC. Jest to kiepska sprawa bo wbudowane profile mają bardzo wysokie bitrate. Można zrobić dwuetapowo. Przekonwertować wbudowanym profilem z wysokim bitrate wykorzystując akcelerację. Następnie zmniejszyć osobnym programem, ale według mnie nie ma to sensu.

Podsumowując. Jeżeli konwertujemy ze swoim bitrate za pomocą swoich ustawień istotna jest tylko i wyłącznie moc obliczeniowa CPU.

Ustawienie formatu wyjściowego

Istotnym parametrem jest Framerate, ponieważ jego późniejsza zmiana na zasadzie ponownej konwersji jest trudna a praktycznie niemożliwa bez wpływu na jakość filmu.
Jeżeli pokaz tworzymy wyłącznie z załączonych zdjęć do projektu to praktycznie mamy możliwość ustawienia dowolnego parametry FPS. W przypadku odtwarzania materiału w systemie PAL powinno to być 25 klatek/sekundę. Problem powstaje wtedy gdy do projektu dodajemy pliki filmowe. Pliki te składające się na projekt powinny mieć jednakowy FPS, a parametr Framerate pliku wyjściowego powinien być taki sam.
Przykładowo jeżeli nagrywamy filmy aparatem cyfrowym którego filmy mają 29.97fps to plik wyjściowy programu Proshow również powinien mieć 29.97fps. Nawet jeżeli ustawimy zbliżoną wartość 30fps to co kilkanaście sekund mogą być widoczne przeskoki kadru.

Przykładem ustawienia może być

Publishing Formats: Wybieramy Custom Video File Type: Wybieramy Custom
Quality: nie dotyczy TV System: nie dotyczy Format: Wybieramy MPEG 4 AVC
With audio: Aktywujemy (tak) Wchodzimy do Settings formatu MPEG 4 AVC Preset: Wybieramy Custom
Videos Setting
Average Bitrate: Zalecane 8000 Kbit. W razie potrzeby możemy zejść do 5000 Kbit lub nawet mniej ale trzeba ustalić kompromis między jakością obrazu a wielkością pliku wynikowego. Przy filmach nie jest to tak odczuwalne jak przy obrazach statycznych, czyli slajdach zdjęć. Przy przejściach zdjęć przy niższym bitrate powstają artefakty. Filmy nagrywane telefonem mają 16000 lub więcej. Jeżeli będziemy stosować taki bitrate można wziąć pod uwagę gotowe presety bo one wykorzystają przy kodowaniu zasoby GPU.
MPEG4 Video Profile: Wybieramy Baseline
Interlacing: Nie zaznaczamy przeplotu. Pogorszy jakość szczególnie przy statycznych obrazach. Ponadto materiały z telefonów i aparatów cyfrowych nagrywają progresywnie bez przeplotu.
Audio Setting
Bitrate: Zalecane 256 Kbit. W razie potrzeby możemy zejść do 160 Kbit ale poniżej tej wartości dźwięk traci na jakości.
Resolution: Ustawiamy na 1920×1080 osiągniemy w ten sposób standard 1080
Framerate: Wcześniej zalecane 29.97fps, ewentualnie 30fps
Aspect Ratio: 16:9
Encoding: Normal lub High Quality. Niewielka różnica.
Desaturation: Jeżeli chcemy obniżyć nasycenie barw to zaznaczamy i ustawiamy pożądaną wartość.
Anti-Flicker: Jeżeli w projekcie mamy umieszczone napisy i nie chcemy by były w żaden sposób zniekształcone to warto zaznaczyć tą opcję.
Color Profile: Jeżeli domyślne ustawienia kolorów przez system nam odpowiadają można pozostawić tą opcję wyłączoną. Użycie sRGB powinno pomóc w zachowaniu prawidłowych barw przy wyświetlaniu filmu na gorszych matrycach.

Video for Web, Devices and Computer...

Brudnopis

windows/aplikacje/proshow.txt · ostatnio zmienione: 2024/05/20 12:19 przez sindap

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki