Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


fedora:aplikacje:libreoffice:calc

LibreOffice Calc

Formuła i funkcja to nie jest to samo

Przykład funkcji zapisanej w komórce F10

=A1+A2+A3

Przykład formuły zapisanej w komórce F10

=SUMA(A1:A3)

Przykład formuły której wynikiem będzie działanie na dwóch funkcjach zapisanych w komórce F10

=SUMA(A1:A3)+SUMA(A4:A8)

Wstęp

Należy zwrócić uwagę czy nazwa danej funkcji występuje w naszej wersji LibreOffice. Miałem taki przypadek że funkcja ILE.NIEPUSTYCH została później zmieniona na NIEPUSTE. W tym wypadku niektóre funkcje, które wcześniej działały mogą już nie działć i wymagają korekty.

Powolne działanie arkusza

W przypadku stosowania złożonych funkcji i arkuszami gdzie danych jest dużo, a dysponujemy słabym sprzętem działanie arkusza może być powolne przy wprowadzaniu danych. Przyczyną może być automatyczne obliczanie arkusza po każdej zmianie. Można to wyłączyć w Menu → Dane → Oblicz → Oblicz automatycznie. Działanie arkusza powinno znacznie przyśpieszyć a aktualizację arkusza wykonujemy z Menu lub klawiszem F9 albo całego skoroszytu przez Ctrl + Shift + F9.

Dobrą rzeczą jest to, że opcja Oblicz automatycznie jest przypisana do skoroszytu. Z tego względu dla małych ilości danych możemy ją mieć włączoną a tam gdzie aktualizacja trwa długo możemy ją wyłączyć.

Optymalizacja arkusza w celu przyśpieszenia jego działania

Funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO jest jedną z przydanych funkcji w celu porównania danych. Przydaje się do porównania z danymi, które uprzednio zostały zaimportowane z innych źródeł. Jeżeli danych jest stosunkowo mało nie musimy się przejmować optymalizacją użytych funkcji. Problem pojawia się wówczas gdy porównujemy dane, które zawierają dziesiątki tysięcy rekordów.

Przypuśćmy, że posiadamy tabele z numerem pesel osoby. W innej tabeli mamy zaimportowane mnóstwo rekordów z peselem, imieniem, nazwiskiem, adresem itd. Jeżeli do naszej tabeli będziemy chcieli na podstawie peselu przyrównać poszczególne kolumny to jeśli zastosujemy WYSZUKAJ.PIONOWO program będzie musiał każdorazowo szukać każdą kolumnę osobno.

Zamiast tego szukanie rekordu powinno odbywać się tylko jeden raz za pomocą funkcji PODAJ.POZYCJĘ. Funkcja poda nam numer rekordu gdzie znajdują się dane osoby. Następnie za pomocą funkcji INDEKS odczytujemy dane z poszczególnych kolumn. Oczywiście funkcje powinno się uzupełnić o obsługę błędów, które z dużym prawdopodobieństwem mogą wystąpić. W tym przypadku może to być funkcja JEŻELI.BRAK.

Sprzęt dla Libre Office

Niestety nie jest w pełni zoptymalizowany do wykorzystania wielu rdzeni procesora w wielu operacjach. Sytuację może poprawić użycie maszyny z procesorem który oferuje wysoką częstotliwość bazową i efektywną architekturę. Spośród starszych procesorów Intel Core i7-4790K i i7-7700K nadal mogą być dobrym wyborem, jeśli używasz starszych komputerów.

Współczesne procesory, takie jak Intel Core i9-13900K lub AMD Ryzen 9 7950X, oferują najwyższą możliwą wydajność jednowątkową, ale nawet modele takie jak Core i5-12600K powinny spełniać wymagania z zapasem mocy.

Dodatkowo sytuację może poprawić posiadanie karty graficznej ze wsparciem OpenCL przykładowo: NVIDIA GT 1030, GTX 1050, lub GTX 1050 Ti

Kolejna sprawa to wiadro pamięci RAM i dysk SSD.

Przydatne funkcje

Wyrażenia regularne w Calc

fedora/aplikacje/libreoffice/calc.txt · ostatnio zmienione: 2024/11/16 20:35 przez sindap

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki