O ile mamy doświadczenie to opcji balans bieli nie ruszamy. Zamiast tego używamy kalibracja koloru. Jeżeli chcemy korzystać z ustawienia balansu bieli aparatu lub dokonać niewielkich korekt to wtedy wyłączamy kalibrację koloru i modyfikujemy ustawienia balansu bieli.
Zdjęcie jest przetwarzane przez moduły zaczynając od dolnego modułu do górnego. W taki też sposób powinniśmy zmieniać ustawienia parametrów poszczególnych modułów.
Z powyższych modułów z orf wyciągniemy na prawdę dużo.
Moduł white balance powinien być pozostawiony jako włączony ale nie powinniśmy zmieniać jego parametrów. Należy użyć modułu color calibration. Jeżeli mnogość ustawień kalibracji koloru Cię przytłacza to wyłączasz kalibrację koloru i używasz balans bieli.
Przed ustawieniem balansu bieli dobrze jest ustawić ekspozycję pomimo tego, że moduł jest w dalszej kolejności.
Denoise (profiled) korzystamy dla zdjęć wykonanych w trudnych warunkach oświetleniowych.
Włączamy lens correction aby usunąć zniekształcenia wprowadzane przez obiektyw.
Dla aparatu Olympus OM-D E-M10 Mark II i obiektywów M.Zuiko Digital w większości przypadków nie trzeba włączać modułu Lens Correction w Darktable, ponieważ:
Czy są wyjątki, kiedy warto użyć Lens Correction?
Inaczej retouch.
Inaczej exposure. Ważna opcja powinna być na przemian ustawiana z balansem bieli. Jeżeli będziemy korzystać z krzywej filmowej rgb to nie musimy się przejmować niedoświetleniem lub prześwietleniem. Przeważnie możemy mieć do czynienia ze zdjęciami, które należy rozjaśnić. W tym przypadku mogą się nam pojawić tzw. przepalenia. Nie przejmujemy się tym. Skupiamy się na tym aby wyciągnąć szczegóły z cieni. Po prawidłowym ustawieniu wstępnie możemy uaktywnić moduł filmyc rgb, który praktycznie wstępnie poprawi poziomy. Trzeba pamiętać o tym, że jeżeli cofniemy się do kolejnych modułów po exposure to na końcu powinniśmy dopracować parametry filmic rgb o ile nam poziomy nie pasują.
Inaczej tone equalizer. Możemy łatwo rozjaśnić cienie oraz zmniejszyć intensywność jaśniejszych obszarów. Jeżeli stosujesz krzywą filmową rgb to tego modułu powinieneś użyć po ustawieniu w filmic rgb. Moduł powinien być użyty tylko do rozjaśnienia lub przyciemnienia wybranych fragmentów zdjęcia, których nie można było uzyskać w krzywej filmowej lub aby uzyskać pożądany efekt.
Czyli crop. Tego modułu raczej nie trzeba omawiać. Przede wszystkim korekta poziomu horyzontu o ile musi być zachowany. Następnie wybór proporcji boków 4×3 lub inny wymagany. Na koniec wybór kadru.
Color calibration to bardziej zaawansowana wersja modułu balansu bieli. Jeżeli chcemy go użyć to white balance pozostawiamy aktywny ale musimy zresetować jego ustawienia. Jeżeli nie wiesz jak go użyć to wyłącz go i zastosuj white balance.
Czyli diffuse or sharpen. Zaleca się, aby nie używać jednocześnie diffuse or sharpen oraz contrast equalizer, ponieważ oba te moduły wykonują wyostrzanie obrazu, ale w nieco inny sposób. Można je stosować razem, ale trzeba to zrobić z dużą ostrożnością, aby nie przesadzić z efektami wyostrzania i nie wprowadzić nadmiaru artefaktów czy szumów.
Kiedy lepiej wybrać jeden z nich?
Contrast equalizer możemy użyć po użyciu diffuse or sharpen do precyzyjnego ustawienia kontrastu wybranego szczegółu, fragmentu zdjęcia.
Najlepsze podejście
Jeśli zdjęcie ma dużo szumu, najlepszym wyborem będzie Denoise (profiled), a Contrast Equalizer może służyć jako dodatkowe narzędzie do kontroli mikrodetali.
Inaczej sharpen.
Lepiej już nie korzystać z tego modułu. Użyć tylko gdy nie umiesz używać przykładowo diffuse or sharpen lub contrast equalizer. Generalnie nie używać. Pozostaje w opisie jako ciekawostka.
ilość
promień
próg
Jeżeli zdjęcie zawiera niewiele drobnych detali możemy się pokusić o zwiększenie progu.
progu
Czasami lepszy efekt uzyskamy, stosując wyostrzanie w kilku krokach, np. najpierw delikatne wyostrzanie z większym promieniem, a potem bardziej precyzyjne wyostrzanie z mniejszym promieniem.
Uwaga na szumy. Przy niższych wartościach próg, wyostrzenie może również podkreślać szumy, szczególnie w obszarach o niskim kontraście. Jeśli zauważysz zwiększenie szumów, warto wrócić do modułu Odszumianie i delikatnie zredukować szumy przed ponownym zastosowaniem wyostrzania.
Po ustawieniu parametrów, warto przejrzeć efekt wyostrzania na różnych częściach obrazu, nie tylko na jednolitych obszarach i detalach. Czasami wyostrzenie, które wygląda dobrze na liściach czy włosach, może negatywnie wpłynąć na inne fragmenty zdjęcia, takie jak skóra w portretach czy tekstury w tle.
Jeśli wyostrzenie zostało prawidłowo wykonane w Darktable podczas eksportu z ORF do JPG, ponowne wyostrzanie wynikowego JPG nie jest konieczne i może nawet zaszkodzić jakości obrazu. Warto więc zakończyć proces wyostrzania na etapie eksportu z Darktable. Jeśli w zakładce global options podczas eksportu w Darktable ustawisz maksymalną szerokość na 1080, to Darktable zmniejszy rozdzielczość obrazu do tej wartości podczas eksportu, a wszelkie wyostrzenie zastosowane w edycji będzie dostosowane do tej finalnej rozdzielczości.
global options
Jeden z ważniejszych modułów, którego powinniśmy użyć po exposure. Po jego użyciu powinny zniknąć ewentualne przepalenia lub niedoświetlenia. Zdjęcie powinno nabrać odpowiednich naturalnych poziomów naświetlenia.
Filmic rgb ustawiamy po ustawieniu exposure. Po aktywacji powinny zniknąć ewentualne przepalenia lub niedoświetlenia w zależności od ekspozycji zdjęcia.
Używać tylko gdy filmic rgb i tone equalizer nie dały pożądanych rezultatów.
Inaczej shadows and highligts. Jeżeli stosujesz krzywą filmową rgb to w zasadzie tego modułu nie powinieneś używać ponieważ nieoświetlenia i prześwietlenia możesz wyeliminować właśnie w filmic rgb. Użycie dodatkowo tego modułu może wprowadzić nienaturalne efekty, zwłaszcza aureole wokół obiektów (tzw. halo effect), ponieważ działa bardziej agresywnie. Stosuj tylko gdy nie używasz krzywej filmowej rgb lub gdy świadomie chcesz osiągnąć jakiś efekt. Ponadto jeżeli krzywa filmowa rgb nie radzi sobie np. z prześwietleniem to lepiej użyć tone equalizer.